Wymiana silnika Subaru

Silnik EJ207 Impreza STI 2.0 JDM twinscroll swap

Silniki w wersjach JDM STI w 2001-2002r (bugeye) w Japonii i Europie produkowane były z turbosprężarką singlescroll.  Występowały w nich jednak pewne różnice m.in mocniejsza turbosprężarka VF30 czy inne wałki rozrządu, co dawało moc 280KM ( w wersji europejskiej było to 265KM). Jeżeli macie w planie wymianę silnika, pamiętajcie że japońskie wersje silników pasują P&P do modeli europejskich z silnikami EJ205 czy EJ207.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

W modelach JDM STI z roczników 2003-2007 pojemność silnika została bez zmian (2.0), zaś turbosprężarka singlescroll została zastąpiona twinscroll. Co za tym idzie, zmieniony został kolektor ssący na jednoczęściowy (bez klap TGV), turbina na VF37 twinscroll z łożyskami ślizgowymi (w Spec C montowana była turbosprężarka VF36) oraz kolektor wydechowy przystosowany pod twinscroll.

Taki typ silnika można z powodzeniem zamontować w samochodach w wersji europejskiej z silnikami EJ207 lub EJ205.

Istnieje również opcja zamontowania silnika JDM STI do hawkeye 2.5 STI/WRX ale to rozwiązanie będzie wiązało się z przeróbkami. Roczniki 2005-2007 posiadają inne czujniki niż w wersji JDM, a wymiana wymagałaby  przerobienia wiązki silnika.

Bardzo dobrą alternatywą dla dość awaryjnych silników 2.5 po 2008 roku jest montaż silnika 2.0 JDM STI z tych samych roczników.

Zarówno EJ207 na podwójnej zmiennej fazie jak i EJ257 używają  komputerów 32 bitowych. Problem istniał w starszych modelach przy swapie gdzie  EJ207 używał komputera 16 bitowego, a  EJ257  32 bitowego – co oznacza, że różniła się ilości wejść i wyjść w Ecu. Taka zmiana silnika nie wymaga ingerencji w wiązkę oraz komputer – wystarczy przestroić Ecu z STI 2,5.

W przypadku wymiany silnika bez osprzętu tj. turbosprężarki, kolektora ssącego oraz kolektora wydechowego, możliwy jest montaż na zasadzie Plug&Play. Montujemy silnik z JDM ze swoim kolektorem z 2,5, z wiązką na kolektorze z 2,5 podpinamy wszystkie czujniki na wtyczki i odstawiamy auto na strojenie.

Jeśli dalej masz wątpliwości czy silnik JDM będzie pasował do Twojego samochodu to zapraszamy do kontaktu.

Zamówienie
Scroll to Top
× Kontakt