Jak usprawnić układ napędowy Subaru Imprezy GT

Skrzynia biegów 6MT swap DCCD 5x100 Subaru Impreza WRX STI 2001-2004 GT 94-00

Co zrobić by usprawnić układ napędowy swojej Subaru Imprezy GT?

Należy zacząć od tego, że skrzynie biegów w modelach GC8 były podatne na uszkodzenia. Jeżeli jesteście w posiadaniu tego modelu Subaru to proponujemy Wam sprawdzone rozwiązanie.

SWAP skrzyni biegów 6MT z Subaru Imprezy GD STI wraz z dyferencjałem, półosiami, zwrotnicami czy wybierakiem.

 

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Skrzynia STI 6 biegowa odznacza się zdecydowanie większą odpornością mechaniczną, krótszymi przełożeniami poszczególnych biegów w stosunku do skrzyni  Imprezy GT, co pozytywnie wpływa na osiągi. Wymiana na ten rodzaj skrzyni jest więc idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza że w rocznikach 1994-2000 występowały tylko skrzynie  5MT.

Dodatkowo  skrzynia wyposażona jest w przedni mechanizm różnicowy typu Helical/Suretrac, co znacząco poprawia prowadzenie w stosunku do stosowanego w skrzyniach 5MT mechanizmu różnicowego otwartego. Tylny dyferencjał z kolei fabrycznie wyposażony jest w mechanizmy typu Helical/Suretrack/Płytkowy w zależności z którego rocznika pochodzi.

Jeśli zdecydujecie się na najprostszy montaż na zasadzie P&P, możemy polecić skrzynię z roczników 2001-2004 z rozstawem śrub 5×100. Wtedy wszystko będzie bardzo proste i przyjemne w montażu 🙂 Decydując się jednak na SWAP z Bugeye (2001-2002) trzeba pamiętać, że nie posiada on DCCD czyli aktywnego centralnego mechanizmu różnicowego, dzięki któremu możemy decydować o podziale momentu napędowego między koła przedniej i tylnej osi.

Jeśli do wyboru mamy tylko SWAP  z roczników 2005-2007, zmuszeni będziemy do zmiany przednich amortyzatorów. W tym rozwiązaniu nie będzie nam się zgadzał rozstaw śrub na mocowaniu amortyzatora do zwrotnicy oraz szerokość samej zwrotnicy (w rocznikach 2005-2007, przy zastosowaniu piast 5×114,3, zmieniono konstrukcję przedniej zwrotnicy).
Kolejnym napotykanym problemem są półosie, które w Hawku czy Blobie STI są dłuższe niż w GC8. Da się je zamontować ale będą miały ściśnięte przeguby, co negatywnie odbije się na ich trwałości. Żeby uniknąć tego problemu można by się pokusić o wymianę wahaczy zarówno na przód jak i tył na komplet z tych samych roczników, oczywiście w parze ze stabilizatorami odpowiedniej długości również z tych samych roczników.

Zamówienie
Scroll to Top
× Kontakt